Nové PKO

Henbury Development pokračuje ďalej

Bratislava 13. decembra 2010 – Spoločnosť Henbury Development, s.r.o., vníma posledné udalosti okolo PKO ako porušenie dohodnutého status quo. A to aj napriek dohode, ktorú malo s novým primátorom. Krokmi, ktoré podnikol Krajský stavebný úrad v Bratislave, sa už zaoberajú právnici Henbury Development.

Myšlienka prebudovania dunajského nábrežia vznikla už v roku 2003 ako projekt v hodnote takmer pol miliardy eur. Zámerom bolo vybudovať novú mestskú časť so všetkými metropolitnými funkciami – bývaním, kanceláriami, retailovými priestormi, ale aj oddychovými aktivitami ako klzisko či pláž. Spojiť Staré Mesto s touto stranou Dunaja. Tento koncept bol schválený hlavným mestom SR v rokoch 2002 – 2003 a v súlade s tým bol odsúhlasený aj predaj pozemkov a bola postavená prvá časť tohto projektu – River Park I. Snaha zrušiť takto dlho pripravovaný projekt by priniesla nemalé ekonomické a finančné škody.

Henbury Development kúpila pozemky pod PKO ešte v roku 2005. Na žiadosť primátora bolo búranie budov niekoľkokrát dočasne odložené a počas tohto obdobia – v rokoch 2006 až 2009 – malo mesto pozemky v bezplatnom užívaní. Napriek tomu, že Henbury Development znášala finančné straty s tým súvisiace. Mesto Bratislava neustále sľubovalo, že si počas tohto obdobia nájde náhradné priestory. Nestalo sa tak. Dnes sme v situácii, keď sa mesto snaží celý projekt zablokovať a projekt revitalizácie nábrežia je v časovom sklze.

Napriek tomu sme si vypočuli názor novozvoleného primátora mesta a na jeho žiadosť aj občianskych aktivistov, na ktorých čelo sa postavil. V záujme upokojenia situácie prichádzame s kompromisným riešením, ktoré zamedzí ďalším finančným stratám a môže zachovať sentiment a „genius loci“ starého PKO. No najmä dovolí pokračovať v projekte, ktorý bol spustený pred 8 rokmi. Navrhujeme preto zakomponovať hlavnú budovu starého PKO (stredná časť) do nového objektu s kapacitou do 1 000 ľudí. Naplneniu takéhoto kompromisu musí predchádzať seriózna diskusia s predstaviteľmi mesta.

V záujme ochrany nášho vlastníctva začíname od zajtra s oplocovaním pozemkov, keďže činnosť starého PKO je už ukončená. Pokračujeme v zmysle zmlúv, ktoré máme uzavreté s hlavným mestom, a sme ďalej pripravení rokovať so zvolenými zástupcami mesta.

O DEVELOPEROCH

CRESCO GROUP, a.s., je domáca developerská a investičná spoločnosť, ktorá vznikla v roku 1992 v Bratislave. Svoju činnosť zameriava na akvizície, plánovanie, dizajn a výstavbu komerčných, rezidenčných i svojím využitím zmiešaných objektov. Od svojho vzniku zrealizovala viac ako 200 rodinných domov a vyše 1 200 bytov. K významným projektom spoločnosti patrí španielska ambasáda, rezidencia veľvyslanca USA, rezidenčné projekty v Rusovciach, na Kramároch, rezidenčné kondomínium Pínia i ďalšie administratívne budovy v celkovej rozlohe 9 000 m2 v hlavnom meste SR. Radí sa k nim aj výstavba polyfunkčného objektu na Poštovej ulici s rozlohou 3 500 m2. CRESCO GROUP je taktiež developerom dominantného rezidenčného projektu v bratislavskom Novom Meste so 633 bytovými jednotkami a 3 800 m2 obchodných priestorov – III Veže. V súčasnosti spoločnosť CRESCO GROUP, a.s., pripravuje jeden z najvýznamnejších projektov Južné Mesto, ktorého investičný objem je 800 miliónov eur. Výstavba Južného Mesta časť Slnečnice sa začala v septembri tohto roku.

J&T REAL ESTATE, a.s., patrí medzi lídrov realitného trhu v strednej Európe, najmä na Slovensku a v Českej republike. Spoločnosť sa zameriava na realizáciu rezidenčných, kancelárskych, priemyselných a hotelových projektov. Vlajkovou loďou developera je práve čerstvo ukončený projekt RIVER PARK na nábreží Dunaja pri PKO. GRAND HOTEL KEMPINSKI HIGH TATRAS, kancelársky TOWER 115 v Bratislave a PROSEK POINT v Prahe, obytný súbor KARLOVESKÉ RAMENO a práve realizovaný kancelársky projekt WESTEND SQUARE v Bratislave či luxusné REZIDENCE KAMPA v Prahe sú len zlomkom projektov developera a v príprave sú ďalšie, ako napríklad ZUCKERMANDEL, PANORAMA CITY a iné.

KONTAKT

Peter Vrábel
mediálny zástupca investora projektu
Henbury Development, s.r.o.
vrabel@agentura-ampm.sk
+421 903 484 997

facebook Copyright © 2011 Henbury Development, s.r.o.
Kontakt  |  Ochrana údajov